Szukaj na tym blogu

sobota, 16 kwietnia 2011

Oneironautyka, co to?

Oneironautyka - nauka zajmująca się świadomym śnieniem

Wiele osób jest zainteresowanych tematyką świadomego snu. Porozmawiajmy więc o oneironautyce - nauce, które zajmuje się właśnie świadomym śnieniem.

Pochodzenie nazwy

Nazwa oneironautyka pochodzi od dwóch słów - oneiros (gr. sen) oraz nautike (gr. żeglowanie). Całe wyrażenie można więc przetłumaczyć jako żeglowanie we śnie. Także grecki bóg Hermes nosił przydomek Oneiropompos - starożytni Grecy wierzyli, że to właśnie on zsyła im ich sny.

 

Czym więc jest oneironatyka?

Dzisiaj mianem oneironautyki określa się naukę, które zajmuje się świadomym snem. Żeby dokładniej zrozumieć ten termin, warto dowiedzieć się wpierw czym jest świadomy sen.

Świadomy sen to specyficzny rodzaj marzenia sennego, w czasie którego zdajemy sobie sprawę, że śnimy. Gdy tylko uzyskujemy świadomość we śnie zdajemy sobie sprawę, że wszystko co widzimy, słyszymy i czujemy jest tylko wytworem naszej wyobraźni. Daje to niesamowite możliwości, ponieważ dzięki tej wiedzy, jesteśmy w stanie zmieniać każdy szczegół naszego snu.

Z powyższych informacji można więc wywnioskować w końcu jednoznaczną definicję oneironautyki:

Oneironautyka to nauka zajmująca się uzyskiwaniem stanu świadomego śnienia oraz wykorzystywaniem tego stanu do kreacji sennej rzeczywistości wg. własnego uznania.

 

Krótka historia oneironautyki

Świadomy sen znany już był tysiące lat temu tubylczym ludom Ameryki (głównie na terenie dzisiejszego Meksyku) i Azji (szczególnie na terenie Indii). O świadomych snach wspominał już św. Augustyn oraz Arystoteles.

Po raz pierwszy terminu świadomy sen użył holenderski psychiatra Harvey Saint-Denys - takim terminem określał sen, w którym miał wolną wolę oraz pamięć swojego życia.

 

Oneironautyka w Polsce

Głównym promotorem świadomych snów w Polsce jest Adam Bytof. W 1996 r. wydał książkę ONEIRONAUTYKA - sztuka świadomego snu, która w owym czasie była jedyną publikacją po polsku na ten temat. W 2001 r. wydał wraz z Robertem Steinem drugą publikację JASNOŚĆ - podręcznik świadomego śnienia i medytacji, która szybko zdobyła uznanie wśród osób zainteresowanych tematem.

Obecnie oneironautą może zostać każdy. W internecie dostępnych jest mnóstwo informacji nt. świadomego snu, dostępne są kursy jak i pojedyncze publikacje. Zainteresowani mogą także przebierać pośród multum książek dostępnych na rynku.



 





o Autorze

Ekspert w następujących tematach: świadomy sen i bezsenność.



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz